Naujienos / Verslo informacija

Kontroliniai klausimynai – patogesnė verslo ir tikrintojų bendravimo priemonė

Nuo š. m. gruodžio 1 d. nedidelių viešojo maitinimo įstaigų, nedidelių mažmeninės prekybos vietų, kirpyklų ar grožio salonų tikrinimui pradedami naudoti kontroliniai klausimynai, kurie padės verslininkui suprasti, kurių svarbiausių reikalavimų jis turi laikytis. Kontrolinis klausimynas – tai verslo priežiūrą atliekančios institucijos dokumentas, sudarytas iš kontrolinių klausimų, leidžiančių patikrinti, ar tam tikroje srityje laikomasi svarbiausių teisės aktų reikalavimų.

Pristatydamas kontrolinius klausimynus spaudos konferencijoje, ūkio ministras Rimantas Žylius palygino šūsnį teisės aktų, kuriuose surašyti visi reikalavimai verslininkams su kelių puslapių kontroliniu klausimynu. Pasak ministro, kontrolinių klausimynų taikymas leis verslininkui aiškiai ir iš anksto žinoti, kuo domėsis inspektorius, atlikdamas įprastinį patikrinimą bei už kokių reikalavimų pažeidimą gali būti skirta bauda.

„Nauja verslo ir tikrintojų bendravimo priemonė – kontrolinis klausimynas padės iš verslo priežiūrą iki šiol neretai gaubusio neaiškumo ir netikrumo pereiti prie žinojimo ir saugumo. Tikiuosi, tai padidins pasitikėjimą tarp verslo ir tikrintojų bei užtikrins priežiūros proceso skaidrumą“, – teigė ūkio ministras R. Žylius.

Kontrolinių klausimynų taikymo tikslas – padėti verslininkams skirti daugiau dėmesio pagrindinių reikalavimų įgyvendinimui. Vis dėlto tai nereiškia, kad jie yra atleidžiami nuo kitų nei klausimyne nurodytų teisės aktų reikalavimų laikymosi.

„Kontroliniai klausimynai leis verslininkams suprasti ko iš jų nori verslo prižiūrėtojai, o verslo prižiūrėtojams suprasti ko jie nori iš verslininkų. Šiandien parengti klausimynai nėra idealūs, tačiau tai yra gera pradžia, leisianti įvesti daugiau aiškumo, išgryninti svarbiausius dalykus, į kuriuos turės koncentruotis ir verslas, ir prižiūrėtojai. Tikiuosi, kad jie taps labai naudingu verslo ir prižiūrėtojų bendradarbiavimo įrankiu, kuris kartu leis geriau apsaugoti ir vartotojų teises“, – sakė teisingumo ministras Remigijus Šimašius.

Kontrolinių klausimynų sudarymui buvo keliami du pagrindiniai reikalavimai. Visų pirma klausimai turi būti aiškūs ir suprantami ne tik specialistui, bet ir kiekvienam asmeniui, turinčiam įprastines žinias apie teisinį reguliavimą ir konkrečią veiklą. Taip pat kontroliniai klausimynai turi atspindėti svarbiausius tam tikrai ūkinės veiklos sričiai keliamus teisės aktų reikalavimus.

Nuo 2011 m. gruodžio 1 d. kontrolinius klausimynus privalo naudoti Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba, Ne maisto produktų inspekcija, Visuomenės sveikatos priežiūros tarnyba ir Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas planinio patikrinimo metu tikrindami nedideles viešojo maitinimo įstaigas, nedideles mažmeninės prekybos vietas, kirpyklas ar grožio salonus.

Jeigu tikrinantis inspektorius planinio patikrinimo metu klausimyno neturi, verslininkas gali apskųsti inspektoriaus veiksmus administracinių ginčų komisijai arba administraciniam teismui. Nusiskundimus dėl priežiūros institucijų taip pat galima pateikti el. paštu versloprieziura@ukmin.lt.

Kontrolinius klausimynus galima rasti interneto svetainėse www.verslovartai.lt ir www.ukmin.lt bei institucijų, patvirtinusių kontrolinius klausimynus, interneto svetainėse.

Planuojama, kad iki 2012 m. spalio mėnesio ne mažiau kaip 40 veiklos sričių patikrinimams bus naudojami kontroliniai klausimynai.

Ankstesnės naujienos

2011-05-03 / Verslo informacija VMI naujovės skirtos įmonių buhalteriams, vadovams
Telšių apskrities valstybinė mokesčių inspekcija (toliau – Telšių AVMI) nuo 2011 m. birželio 1 d. pradės naudoti naują Mokesčių apskaitos informacinę sistemą (toliau – MAIS) bei pereis prie kaupimo principo taikymo apskaitoje pagal Viešojo sektoriaus apskaitos ir finansinės atskaitomybės standartus (VSAFAS).
Plačiau
2010-08-19 / Verslo informacija Skaidriam gyventojų verslui – mokestinės paskatos
Finansų ministerija parengė ir teikia viešai diskusijai Gyventojų pajamų mokesčio įstatymo pakeitimus, kurie skatintų iniciatyvius žmones imtis individualios veiklos, o šiuo metu vykdantiems tokią veiklą su verslo liudijimais pasiūlytų patrauklesnę nei fiksuoti mokesčiai alternatyvą. Toliau skatindama mokesčių iš individualios veiklos mokėjimą tik nuo realiai gaunamų pajamų, ministerija šių pajamų mokesčio tarifą daugumai veiklos rūšių siūlo sumažinti nuo dabar galiojančių 15 iki 5 procentų.
Plačiau
2010-08-11 / Verslo informacija Pradedantieji verslą jau gali kreiptis dėl labai mažų paskolų
Turintiems verslo idėjų ir norintiems jas įgyvendinti  rugpjūčio mėn. bus pradėti teikti iki 86.000 Lt dydžio mikrokreditai. Šios finansavimo priemonės tikslas – sudaryti sąlygas labai mažoms ir mažoms įmonėms bei fiziniams asmenims pradėti savo verslą, taip pat socialinėms įmonėms plėtoti savo verslą, naudojantis mikrokreditais, taip skatinant verslumą ir savarankišką užimtumą.
Plačiau
2010-07-28 / Verslo informacija Mažoms įmonėms - parama inovaciniais čekiais
Nuo š. m. liepos 1 d. labai mažos, mažos ir vidutinės įmonės, siekiančios diegti inovacijas, galėjo teikti paraiškas gauti inovacinį čekį. Ūkio ministras Dainius Kreivys įsakymu patvirtino priemonės „Inovaciniai čekiai" schemos taikymo tvarkos aprašą, pagal kurį buvo galima kreiptis į Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūrą (MITA), norint gauti inovacinį čekį.
Plačiau