Kelionė į užsienį dalyvauti jogos kursuose, meditacijų ar savęs pažinimo stovyklose, pasiūlymas prisijungti prie patyrusio keliautojo formuojamos grupės į egzotišką šalį, negirdėtų kelionių įmonių reklamos… Turizmo departamentas įspėja, kad po “Facebook” tinkle platinamu kvietimu išsirinkti kelionę savo atostogoms ne visada slypi legalus kelionių organizatorius.
“Esame gavę pavienių skundų dėl žinomų žmonių dažniausiai socialiniuose tinkluose organizuojamų kelionių. Juos išsprendėme išaiškindami reikalavimus kelionių organizavimo paslaugų teikėjams. Kartais jie tiesiog nepateikia aiškios ar pilnos informacijos, dėl ko gali atrodyti, kad jų teikiamos paslaugos yra nelegalios, pavyzdžiui, nenurodo, kad kelionę organizuoja ne jie patys, o pažymėjimą turintis kelionių organizatorius. Tačiau kelionių organizavimo neturint kelionių organizatoriaus pažymėjimo socialiniuose tinkluose tendencija stiprėja, todėl turime paskatinti turistus būti budriais planuojantis atostogas”, - atkreipia dėmesį Valstybinio turizmo departamento Turizmo veiklos priežiūros skyriaus vedėjas Tadas Žentelis.
Baudos nelegalių kelionių organizavimo paslaugų teikėjams gali siekti iki 1,8 tūkst. EUR.
Naujojo turistinio sezono proga Turizmo departamentas primena pagrindinius žingsnius, kurie gali užtikrinti atostogas užsienyje be rūpesčių.
Prieš įsigyjant kelionę padaryk namų darbus.
· Gauk išsamią informaciją apie kelionę: transportą, apgyvendinimą, maitinimą ir maršrutą
· Sužinok visą kelionės kainą
· Sužinok, kas yra kelionės organizatorius
· Valstybinio turizmo departamento svetainėje
www.tourism.lt patikrink kelionių organizatoriaus draudimą dėl nemokumo ar bankroto
· Susipažink su atsiliepimais apie kelionių organizatorių ir (ar) kelionių agentūrą
· Gauk turizmo paslaugų sutartį ir susipažink su jos sąlygomis
· Išsiaiškink sutarties nutraukimo sąlygas
· Išsiaiškink skundų nagrinėjimo tvarką
· Gauk kelionių organizatoriaus vietinio atstovo kontaktus
· Gauk informaciją raštu apie tikslias kelionės sąlygas
· Prieš perkant kelionę, išsiaiškink viską. Taip pat būtinai patikslink išvykimo laiką likus dienai iki kelionės ir saugok savo kelionės sutartį iki pat kelionės pabaigos!
Daugiau aktualių patarimų - Turimo departamento tinklalapyje
www.tourism.lt, rubrikoje “Turistui”.
Prisiimk atsakomybę nuspręsdamas, kaip keliauti – per kelionių organizatorių, laikinai veikiantį kelionių organizatorių ar savarankiškai.
Svarbu atminti, kad:
· Kelionių agentūros negali sudaryti organizuotos kelionės paslaugų paketų. Už organizuotos kelionės paslaugų paketą atsako šį paketą sudaręs kelionių organizatorius (toliau – KO).
· Kelionių agentūra gali tik perparduoti KO parengtus organizuotos kelionės paslaugų paketus.
· Organizuotos kelionės paslaugų paketas – tai yra dviejų ar daugiau turizmo paslaugų rinkinys, kuris sudaromas tuo pačiu tikslu ilgesniam nei 24 valandų laikotarpiui, arba yra įtraukta nakvynė. Paslaugų paketas nepriklauso nuo sudarymo būdo t.y. nesvarbu ar sudarytas iš anksto (standartinis) ar sudaromas individuliai, pagal konkretų turisto poreikį.
· Organizuotos kelionės paslaugų paketo išskaidymas į atskiras paslaugas, neatleidžia KO ar kelionių agentūros nuo prievolės sudaryti turizmo paslaugų teikimo sutartį su turistu.
· Užsienyje registruoti organizuotų kelionių paslaugų teikėjai, norėdami teikti paslaugas Lietuvos Respublikos gyventojams, turi būti įtraukti į Departamento tinklapyje skelbiamą sąrašą.
· Turistas, įsigijęs kelionės paketą iš nelegalizuoto Lietuvoje užsienio KO, pats prisiima riziką dėl galimos žalos atlyginimo. Tokiu atveju turisto teisės ginamos tos šalies, kurioje šis užsienio KO yra registruotas, teisės aktų nuostatomis. Turistas, prieš pirkdamas tokią kelionę turi pats iš anksto išsiaiškinti, kur ir kaip jam reiktų ginti savo teises.
. Turistas, įsigydamas kelionę iš kelionių organizatoriaus pažymėjimo neturinčio asmens ar įmonės turi pats įvertinti riziką, prisiimti pilną atsakomybę ir, rekomenduojame, papildomai apsidrausti nuo galimos žalos.
3. Gink savo kaip vartotojo teises.
Turizmo departamentas rekomenduoja labai atidžiai rinktis paslaugos teikėją, kilus klausimams konsultuotis su departamento specialistais (informaciją, kurią reikia žinoti prieš įsigyjant kelionę, galite gauti e. paštu: prieziura@tourism.lt arba telefonu Vilniuje 8 706 64 976).
Apie sužinotus organizuotų kelionių teikimo pažeidimus reikia pranešti Turizmo departamentui.
Beje, jau išvykus į užsienio šalį rekomenduojame naudotis Užsienio reikalų ministerijos sukurta mobilia programėle
„Keliauk saugiai!“ ir gauti patikimą informaciją, kaip elgtis krizių atveju, kokie yra Lietuvos atstovybių užsienyje kontaktai, žemėlapiai, artimiausios atstovybės nustatymas pagal GPS. Svarbu, kad visa informacija programėlėje pasiekiama be interneto bet kurioje pasaulio vietoje.
Keliaukime atsakingai ir be rūpesčių!
VTD informacija